Паліативна медична допомога спрямована на підтримку пацієнтів, у яких діагностовано невиліковну хворобу. Це водночас і медична допомога, і турбота, спрямована на подовження життя пацієнтів, одужання яких не є можливим.

Такої допомоги можуть потребувати, наприклад, хворі з онкопатологією, інсультами, хронічною серцевою недостатністю, цукровим діабетом, деменцією, хворобою Альцгеймера тощо. Паліативна допомога спрямована на зменшення вираженості болю та інших симптомів, що викликають занепокоєння, на психологічну допомогу та мультидисциплінарний командний підхід для забезпечення потреб пацієнтів та їхніх родичів.

Підстави надання послуги: 

  •  направлення лікаря з надання ПМД, якого обрано за декларацією про вибір лікаря;
  •  направлення лікуючого лікаря; 
  •  направлення лікаря мобільної паліативної служби;
  •  переведення з іншого ЗОЗ/клінічного підрозділу ЗОЗ.

Обсяг послуги (специфікація) відповідно до потреб пацієнта:

  1. Проведення оцінки стану пацієнта щодо відповідності його критеріям надання паліативної допомоги та складання плану спостереження пацієнта, який потребує паліативної допомоги.
  2. Оцінка соматичного стану пацієнта та моніторинг порушень функцій життєво важливих органів і систем із подальшим переглядом плану спостереження за потреби.
  3. Оцінка психоемоційного стану та надання психологічної допомоги, зокрема із застосуванням психотерапевтичних інтервенцій. 
  4. Оцінка, запобігання та лікування хронічного больового синдрому (зокрема, з використанням наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів).
  5. Своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування: обов’язкове анестезіологічне забезпечення під час виконання всіх інвазивних діагностичних та інших лікувальних процедур, які цього вимагають, цілодобовий доступ до ненаркотичних та наркотичних знеболювальних засобів.
  6. Оцінка, корекція та контроль нутриційного статусу. 
  7. Проведення необхідних лабораторних досліджень.
  8. Проведення необхідних інструментальних обстежень.
  9. Лікарське спостереження та цілодобовий медсестринський догляд.
  10. Надання кисневої підтримки.
  11.  Забезпечення пацієнта харчуванням в умовах стаціонару.
  12.  Забезпечення пацієнта асистивними і технічними засобами для мобільності на весь період перебування в ЗОЗ.
  13. Направлення пацієнта/пацієнтки для отримання стаціонарного лікування та діагностики у відділеннях/ЗОЗ відповідного профілю надання медичної допомоги, зокрема, в умовах інтенсивної терапії  (за показаннями).
  14. Проведення трансфузії препаратами та компонентами крові.
  15. Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, для забезпечення симптоматичної терапії лікарськими засобами, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та медико-технологічних документів.
  16.  Навчання членів родин пацієнта (законних представників та осіб, які здійснюють догляд) навичкам догляду за важкохворими.